Може би ще обявим търг за дългосрочни доставки на LNG, но ще

...
Може би ще обявим търг за дългосрочни доставки на LNG, но ще
Коментари Харесай

Христо Алексиев: Правителството на Петков имаше проруски настроения - заради тях сега внасяме скъп руски газ и поддържаме режима на Путин

Може би ще обявим търг за дълготрайни доставки на LNG, само че ще оставим редовното правителство да вземе решение. Много идеология се вкарва във въпроси, които трябва да имат икономическа логичност, и да бъдем по практични при разрешаването им. Това декларира в изявление за " 24 часа " служебният вицепремиер и министър на превоза и известията Христо Алексиев.
 
Г-н Алексиев, за трети път сте на ул. " Дякон Игнатий " като министър. Но все за малко...
Достатъчно. За малко време може да се свършат доста неща. 
 
Какво от начинанията на предшественика ви Николай Събев ще продължите и кое спирате? Може би сливането на БДЖ?
Правим разбори. Това обединение за мен беше направено преждевременно, не бе разисквано със заинтригуваните страни. То може да породи доста проблеми, с сходни решения не би трябвало да се прибързва. До дни ще определим дали ще продължим, или ще прекратим. 
 
Ще вършиме ли съществени смени в превоза?
Самоцелни смени, с цел да махнем едни и да сложим други, не би трябвало да се вършат. В " Автомобилна администрация " върнах за шеф Бойко Рановски. Имах срещи с сектора и никой не сподели, че той е подкупен и взе участие в схеми. При предходното управление е имало  проверки на избрани превозвачи, тъй като са взели участие в митинги, или по аргументи, свързани с персонални ползи, което не търпя.   Във всички сдружения текат инспекции и който е правил нарушавания, аргументирано ще бъде освободен. 
 
В предходния си мандат не харесвахте, че концесионерът на летище София влага постепенно. Това като че се промени, нали?
Ще забележим по какъв начин се извършва капиталовата стратегия, само че има различен въпрос и ще поканя концесионера поради отсроченото с 10 година заплащане на концесионните хонорари към страната по контракта. Въпросът е за какво не се подходи по този начин за летищата във Варна и Бургас, което за мен  е незаслужено. Трафикът на летище София се възвръща по-бързо от плануваното  и ще повдигна въпроса да преговоряме за понижаване на този период от 10 година Не зная дали ще имам време да доведа този развой до дъно, само че и идващият министър би трябвало да потърси заплащанията към страната. Колкото до вложенията, концесионерът по-скоро трансферира неизпълнените от предходната година в тази. На първо място ще желая по-силен ритъм на вложения, и второ - доста по-добро равнище на обслужване. Този концесионер завоюва процедурата с най-висока техническа оферта,  което значи най-високо равнище на обслужване, финансовите параметри на другите участници бяха по-добри. 
 
Мостовете на Дунав бяха тематика на вашия предходник - работни групи, местата, където да се строят. Вие ще продължите ли?  
Това е добре, само че за такава инвестиция би трябвало съглашение сред Румъния и България, другояче какво като вършим работни групи?  Мостовете са значими и ще продължим. Ще имам среща с румънския си сътрудник и това е една от тематиките, които ще обсъждаме. Другите са драгирането на Дунав, тапите на граничните пунктове.
 
Май няма работещи решения за тези тапи.
Винаги има, в случай че се подходи методично и систематично. А не да се появи  някой на границата, оправят се нещата за два дни и след това отново по остарелия метод. Трябва стабилно решение. Има по този начин наречените зелени коридори, има системи за виртуални опашки и опазване на слотове, които се ползват в Европа. Трябва да се разберем с румънския ми сътрудник и да приемем подобен метод.
 
Не е ли същият проблем на Граничен контролно-пропусквателен пункт Капитан Андреево, на другите пунктове?
Говорим за всички пунктове. Да отпушим на единия пункт, а на другия да са опашките, не е решение. Сформирана е работна група с вицепремиера Демерджиев, тъй като казусът не е единствено на превоза, решението е в ръцете на Министерство на вътрешните работи, Агенция " Митници ", превозът е по-скоро пострадал.
 
Между превозвачите и някогашния министър Събев имаше напрежение.
Приоритет ми е  намаляване на това напрежение в бранша и възобновяване на разговора. Неглижирането на проблемите докара до високи транспортни разноски, които се отразяват в цената на всяка стока. Заради такива неверни обществени политики имаме инфлация, генерирана в България, с изключение на привнесената извън.
 
Превозвачите са мощен отрасъл и постоянно са имали съществено лоби.  
Те дават 20% от Брутният вътрешен продукт, обикновено е да имат лоби и въздействие. Нормално е да имат и искания. Държавата би трябвало да води непрекъснат разговор и да оказва помощ на този бранш, който основава подобен дял от Брутният вътрешен продукт. Къде е логиката да го натискаш надолу?! Сега сме се концентрирали върху толтаксите. Ще имаме среща с пътната организация и с Министерство на регионалното развитие, с цел да разясняваме предложенията им.
 
Имаме най-ниските толтакси, а преносът поврежда пътищата. Има ли решение?
Това е казусът.  Има предложение, в случай че изминаваш 500 км, да плащаш една такса, в случай че изминаваш 5000 км, ще има понижение и по този начин ще се подтикват родните превозвачи, това е европейски механизъм. Транзитът ще заплаща най-вече, тъй като предизвиква и най-вече стопански разноски.   Ще бъде преразгледано предлагането цялата второкласна мрежа да се включи в толсистемата.  Ще бъде включена тази, по която минава директният трафик.
 
Икономически вицепремиер сте, само че напъните са ориентирани към спешния щаб в енергетиката, нали? 
По-скоро съм мобилизирал спомагателни старания и за там. 
 
Казахте, че доставки от " Газпром " са последната опция. Пред нея ли сме изправени към този момент?
Ако се водят диалози с " Газпром ", те ще са само и единствено за възобновяване на доставките по настоящия контракт и приемане на невзетите количества газ. Не е редно служебно държавно управление да договаря дълготрайни контракти. Когато има постоянен кабинет, той ще реши какви дълготрайни контракти да подписва.
При състояние че от април доставките на съветски газ са прекъснати и до ден сегашен нищо не е направено?  Много идеология се вкарва във въпроси, които би трябвало да имат икономическа логичност, и да бъдем по-практични при разрешаването им. Идеята на спешния щаб е да се работи предпочитано и методично и това вършим. Първият ни приоритет беше интерконекторът с Гърция. Там всичко беше в насипно положение.
 
Но нали всяка седмица Петков се чуваше с гръцкия министър председател Мицотакис?
Някой се снима до манометър, който показвал 40 бара налягане. Всички знаем, че манометърът демонстрира съществуване, а не наличието в тръбите. Това наличие не тече наникъде.  Отричам всички спекулации, че са правени проби. Как са правени, в случай че свързаха газовата връзка с мрежата на " Булгартрансгаз " на 17 август. 
 
Вие си разменяте престрелки с Кирил Петков.
Нищо не си обменям. Истината би трябвало да се споделя – по интерконектора не тече газ. 
 
А на 1 октомври ще потече ли азерски газ по газовата връзка с Гърция?
Завършването на интерконектора ни е първият приоритет. Вторият, както споделих, беше финансово стабилизиране и обезпечаване на ликвидност на " Булгаргаз ". За каквито и количества да си приказваме, би трябвало да бъдат платени. Когато приказваме за танкерите - нещото, което предходното държавно управление е направило от април до август, приказваме за това да приема една оферта. Нито са обезпечили
слотове за разтоварване, нито инфраструктура за транспорт, нито паричен запас на " Булгаргаз " да заплати.  Нищо не са обезпечили, нищо! И се постанова ние за 2-3 седмици да решаваме спешни обстановки. Не одобрявам и неуместната теза - хора, които не са ползватели на природния газ, да се пробват да постановат цена и условия към ползвателите му.  
 
Какво имате поради?
Имам поради тезата, че отнякъде би трябвало да се взема газ, само че не би трябвало да е от " Газпром ". Не мога да схвана къде е логиката на тези, които  скандират и стачкуват против контракта с " Газпром ". Ние отново получаваме съветски газ през медиатори, през Гърция и други сдружения, благосъстоятелност на " Газпром ", която печели повече от тази обстановка. Те защо скачат, че сега зареждаме от ден на ден режима на Путин? За " Газпром " ще е неизгодно да се възвърне спреният контракт. Ние не приказваме, че ще подписваме нов, желаеме да си вземем количествата по този, който имаме.  Работодатели, синдикати, браншови организации споделят, че в случай че отидем на цена над 250 лева, губим конкурентоспособност, избрани предприятия ще затворят. Какво се случва досега – посредством несъответстващи обществени политики стартира да пораства цената на енергоресурсите, инфлацията, примесено с избрани схеми, от които някой печели. И след това, с цел да не недоволстват хората – ето ви обезщетения. Като се направи тази скица с газ и вземем по-скъпия  заради геополитика, бизнесът отново ще желае обезщетения. Откъде ще платим?  
 
Не се ли притеснявате, че ще ви обвинят в проруски настроения?
Техните са проруски. Тази скица, която работи сега, е комфортна за " Газпром ", тъй като печели повече. Никъде не им виждам логиката. Тя може би е в някои частни ползи, само че няма поради тях да плащаме повече. 
 
Може би във обстоятелството, че до 27 април над 70% от доставките бяха съветски газ, а десетилетие приказваме за диверсификация.
Аз считам, че договорът с " Газпром " не би трябвало да се възобновява. Да, би трябвало да има дълготрайни контракти за доставки на полутечен газ, само че това решение не може да го вземе служебно държавно управление. Ние може би ще обявим търг за дълготрайни доставки на LNG, само че ще оставим постоянното държавно управление да вземе решение. Защото за бизнеса е значимо с изключение на положителни цени да има предвидимост и сигурност на доставките.
 
Освен тези 1 милиарда куб. м по 25-годишния контракт азерският газ ще се усили ли?
Водят се такива диалози. Ще забележим какъв ще е резултатът.  Каквото и да се договорим, то ще бъде в допълнение и няма да засегне дълготрайния контракт. 
 
Какви са задачите на спешния щаб? Как ще се изкара зимата, в случай че са високи цените на газа?
Ако цената на газа не е добра, то и цената на парното ще е висока. И поради ниските цени на тока за семействата част от тях ще минат на отопление с електричество. И какво ще се случи с електропреносната система? Да не стане – за бога, братя, не ползвайте ток!  Затова отново споделям, че с пазарни механизми би трябвало да се понижи цената на газа, тъй като тя повлича доста проблеми. Липсва парламент и ние няма по какъв начин да реагираме  - ето, за електрическата енергия има обезщетения, за газа – няма. Една пазарна стопанска система не работи по този начин, би трябвало да има равни условия за всички, а сега няма. Както и тези  25 ст. отстъпка на литър гориво. Какво става – Иван получава 50 лв. и му даваме още 50 за отплата, Георги – 500 лева и му даваме още 50 лева Как в такава обстановка ще получим равни условия и правдивост? Този неверен модел на обезщетения отваря още повече ножицата на неравенствата. А с обезщетенията за електрическа сила за бизнеса се получава абсурд – едно значимо индустриално дружество и един копач на биткойни, чиито разноски са основно за еленергия, са обезщетени еднообразно. Не желая да продължаваме този циничен модел с тези обезщетения. По този път ние вървим решително към увеличение на налозите. 
 
Какви са ограниченията на вицепремиера по стопанската система за решение на тази спешна обстановка?
Стопиране на инфлацията, която се генерира тук в страната. За да се стигне до тази инфлация, има няколко аргументи – едната е структурата на стопанската система, втората са несъответстващи обществени политики и третата - схеми от частен интерес. 
 
Все отново - ограниченията?
Постигане на по-ниски цени на транспортната услуга, по-ниски цени на енергоносителите, нови логистични вериги за доставка на първични материали, защото те са нарушени от войната в Украйна. Работим и за Дунав, говорили сме с Азербайджан и със прилежащи страни за възстановяване на логистиката, сменят се и главните транспортни трансевропейски коридори. Но преди всичко, връщане на икономическата логичност на процесите в страната и стопиране на тези процеси, които отварят ножицата сред хората и бизнеса.
 
" Български пощи " се завърнаха в превоза и известията. Какво предприемате за това сдружение?
Отделянето на пощите беше изкуствено, с цел да не бъде упрекнат предходният министър в спор на ползи, което е неработещо. Тя цялата политика в известията е в МТС като законодателна, нормативна база и така нататък Но това, което съумяха да създадат, е да слагат " Български пощи " на колене. Да се надяваме, че това не е в отбрана на частните ползи на някого. Това също ще бъде тествано. Хакерските офанзиви сринаха пощите до доста незадоволително равнище. Да не приказваме, че те имат по проекта за възобновяване няколко значими плана, които не са задвижени. Казвам го едно към едно – " Български пощи " съзнателно са водени надолу. И там тече инспекция, когато има резултати, ще ги съобщим.
 
Бяха стартирани процедури за пазаруване на нови влакове - по проекта за възобновяване за над 1 милиарда
В частта за превоза проектът за възобновяване и резистентност беше напряко сменен. Бяха включени планове за жп линията Русе - Каспичан и терминал при Русе за сметка на плана за тягови подстанции и създаване на SKADA система (система за автоматизирано ръководство на влакове). Като цяло тези планове щяха да доведат до икономисване на 20% електрическа енергия, което е изключително настоящо. Ще се опитаме това да го поправяме.

Визитка
Магистър по " Международни стопански връзки " от УНСС и бакалавър по политология от Пловдивския университет " Паисий Хилендарски "
Има квалификации и документи в областта на стопанската система, ръководството и дигитализацията от Импириъл Колидж Лондон, Бизнес учебното заведение на Оксфордския университет и други интернационалните просветителни институции
Бил е съветник по плана за създаване на Интермодален контейнерен терминал в Пловдив, ръководител на съвета на шефовете на " Пристанище Бургас ", ръководител на УС и зам. общоприет шеф на Народно събрание " Железопътна инфраструктура "
Министър на превоза в служебното държавно управление, назначено през януари 2017 година
От септември до декември 2021 година още веднъж е министър на превоза в длъжностен кабинет
От март 2022 година заема длъжността секретар по стопанска система на президента

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР